Pokládka vinylové podlahy

Jak pokládat vinylové podlahové krytiny?

Příprava na pokládku

První krok je odstranění staré podlahové krytiny. Důležité je odstranit také zbytky původního lepidla. Pokud vznikly na podlaze nějaké trhliny nebo nerovnosti je možné je vyrovnat stěrkovou hmotou nebo nivelační hmotou, kterou je nutné nechat bezpodmínečně zcela vyschnout. PVC krytinu položte v místnosti rovně bez žádných záhybů. Okraje ořízněte, ale nechte přesah cca 10 cm. PVC nechte v místnosti 24 hodin aklimatizovat.

Přiřezávání

Dalším krokem je tzv. přiřezávání, které se provádí pomocí pravítka. PVC krytinu je důležité pevně přitlačit a nechat mezi ní a stěnou mezeru cca 1 mm (dilatační spáru) tak, aby mohlo PVC pracovat.

Rohy

To stejné platí pro rohy – PVC pevně přitlačit a opatrně uříznout. Dá se také provést tzv. pomocný řež u přesahujícího okraje PVC směrem do rohu stěny a podlahy. U vnějších rohů nejprve PVC nařízneme a to diagonálně od okraje k rohu. Přehyb pevně přitiskneme a přesahující část uřízneme.

Volné pokládání nebo celoplošné lepení?

PVC podlahovou krytinu můžeme pokládat dvěma způsoby. Volné pokládání – doporučuje se u místností do 20 m2 krytinu zajistíme pomocí oboustranné lepící pásky. Celoplošné přilepení – doporučuje se u větších místností. Všeobecně je lepší PVC krytinu celoplošně přilepit, protože se tak zvyšuje její životnost.

Spoje

Provádí se tak, že se přiloží pásy PVC na sebe a přiřezávají se společně.

Zajištění

Spoj posléze zajistíme pomocí lepenky.

Celoplošné lepení

Provádí se z důvodu aby se v místnosti nevytvářely vlny. Jestliže je místnost větší než 20 m2 doporučuje se celoplošné lepení. PVC se z jedné strany svine, podlaha se natře lepidlem a krytina se položí zpět na lepidlo. Nejlepší je provádět pokládku po pásech širokých 1 m – postupně  se natře pás 1 m široký podlahy lepidlem a položí se krytina.

Přitlačení

Pakliže zvolíme celoplošné lepení je nutné PVC pořádně přitlačit nebo můžeme použít váleček. Je nutné dodržet dobu schnutí lepidla. Při lepení PVC není možné po podlaze ihned chodit na rozdíl u volné pokládky.

Soklové lišty

Plastové profilové lišty se používají pro přechody ke stěnám. Lišty je možné jednoduše namontovat. Podle modelu se lišty buďto lepí, šroubují, zasunují nebo pomocí hřebíčků přitloukají. Rohy lze řezat na pokos nebo je možné zakoupit hotové vnitřní a vnější rohy. Pokud máte k dispozici staré podlahové lišty lze použít k zakrytí řezné hrany čtvrtkruhové lišty nebo malé soklové lišty.

Nová produktová řada vinylových podlah Gerflor DesignArt.

Extrémně vysoká životnost, komfort a stylový design.

Plovoucí podlahy s technologií Corktech z korkového kompozitu.

Výrobce podlah wineo nabízí prvotřídní vinylové podlahy.

Podlahové krytiny, ve kterých se projevují unikátní vlastnosti korku.

České vinylové podlahoviny Thermofix od firmy Fatra.